Vegāns ceļo: Itālijas Alpi

Ak, Itālija! Sapņu galamērķis gardēžiem, bet kā lai ceļojumu uz šo zemi “pārdzīvo” vegāns gardēdis? Pie tam Alpu reģions – ar saviem prosciutto, parmezāna sieriem, pasta bolognese, picām un gelato(!). Pamatīga rakstura un principu pārbaude garantēta.

veganfooditaly3

Neliela emocionāla atkāpe – tā kā esmu iesācēja vegānismā, uz mani vēl visi šie kārdinājumi iedarbojas pamatīgi. Viegli padoties ir arī tāpēc, ka vēl meklēju to robežu, kurā jūtos ērti būt un saukt sevi par vegānu – ja sākumā šķiet, ka tas nozīmē tikai atteikšanos no piena produktiiem, gaļas un olām (kas vairums cilvēkiem JAU liekas ekstrēmi), tad ar laiku atklājas, ka arī želantīns nav vegāns, baltā cukura ražošanas procesā izmanto kaut kādas kaulu daļas un pat ne viss alus ir bez dzīvnieku izcelsmes sastāvdaļām. Visā šajā vājprātā ir jāmēģina neapmaldīties un nonojūgties, bet gan atrast stingru nostāju, kāds vegāns izvēlos būt un kāpēc. Šis ceļojums manu nostāju krietni sašūpoja un pieļāvu daudzus kompromisus mīļā miera un veselā saprāta labā, ko vegānu policija gan uztvertu par nopietniem pārkāpumiem un jau sen būtu ielikusi mani aiz restītēm. Labi gan, ka vienīgā policija, ar ko nācās saskarties bija vainas apziņas balss manā galvā, ar kuru nācās padiskutēt. Daudz iekšēju dialogu. Ko tad īsti es ar sevi sarunāju, lasi tālāk.

Atgriežoties pie tēmas – pa ceļam viss vēl bija priecīgi un par to jau uzrakstīju šajā bloga ierakstā. Taču nonākot galamērķī sastapos ar pirmajiem pārliecības pārbaudījumiem. Bijām apmetušies viesnīcā ar cenā iekļautām brokastīm un vakariņām, kas nozīmēja, ka manas izvēles iespējas būs limitētas. Tad nu piedāvājuma ietvaros centos izvēlēties variantus, kas man der.

BROKASTIS

Brokastu zviedru galdā – omletes, cīsiņi, maizes, bulkas, kūkas, brokastu pārslas ar pienu vai jogurtu. Nekā vegāna. Pirmajā rītā izdzēru vienkārši zaļo tēju un greipfrūtu sulu. Labi, ka dēliņa vajadzībām līdzi biju paņēmusi auzu pārslu putriņas, tad nu dalījāmies draudzīgi – 1 karote mammai, 1 mazajam. Ne es apvainojos, ne gāju skaidroties ar viesnīcas vadību vai pavāru, kādi viņi neģēļi, visam pielikuši klāt dzīvnieku izcelsmes sastāvdaļas. Vienkārši izlēmu, ka katru rītu brokastīs aiziešu kompānijas pēc iedzert savu tējiņu un pēc tam istabiņā apēdīšu savu brokastu versiju no veikalā iegādātiem produktiem. Problēma (ja tā to vispār var nosaukt) easy un bez stresa atrisināta. Blakus viesnīcai bija veikaliņš, kurā sapirkos ābolus, banānus, zemenes, riekstus un burkānus. Našķim atradu vegānas citronu vafeles un popkornu. Lieliski. Puncis pilns gan man, gan bērnam. Otrajā brauciena nedēļā grupā bija alerģiski ceļabiedri, tad nu brokastu galdā 1 rītu parādījās arī sojas piens, ko laimīgi pielēju muslim un apēdu. Pārējos rītos gan sojas piena vietā diemžēl bija kazas piens. Bet nu bez liekiem pārdzīvojumiem dzīvoju tālāk un grauzu istabiņā savus ābolus (un čiepu bērnam putras karotes).

veganfooditaly2

PUSDIENAS

Pusdienas gan palika katra paša ziņā, jo pa dienu slēpotāji tomēr dzīvojas pa kalnu un tur kafejnīcās kaut ko apēd. Tā kā es uz kalnu gāju vien 3 dienas no 2 nedēļām, jo dzīvojos kopā ar dēliņu, mēs pusdienu maltīti “medījām” turpat pilsētiņā. Ātri vien ļāvos kārdinājumam apēst riktīgu, krāsnī ceptu itāļu picu. Ilgi pētījusi ēdienkartes piedāvājumā esošās picas, sapratu, ka vieglāk būtu sakombinēt pašai sastāvdaļas, kas man garšo. Uz manu lūgumu, vai iespējams izveidot individuālu picu manai gaumei, itāļu picas cepējs atbildēja ar saulainu si, si! Tad nu manu sapņu picu veidoja dārzeņi (cukini, baklažāni, paprika), sēnes un rukola. Bez siera, protams. Garšoja nežēlīgi labi. Nu tā, ka atgriezos šajā picērijā vēl nepieklājīgi daudz reizes ar savu specpasūtījumu.

Tomēr, lai nepārvērstos par apaļu mīklas bumbiņu, dažas dienas nācās tomēr iet picērijai ar līkumu. Vieglākām pusdienām labi noderēja veikalā iepirktie gatavie salāti. (bildē augstāk) Neesmu ievērojusi, vai arī Latvijā tādi pārdodas, bet abi ar draugu jau sen esam tos iecienījuši, braucot ceļojumos. Apaļā bļodiņas iepakojumā ietilpst arī dakšiņa un dažādas eļļiņas, ko var pievienot pats pēc izvēles. Pirku dažādu veidu, dažos sastāvdaļās ietilpa arī siers vai gaļa, bet tā kā salāti jāsajauc pašam, tos vienkārši nepievienoju. Tā vietā, lai tie nebūtu galīgi švaki, piepirku klāt sev tik mīļās sastāvdaļas marinētas sēnes un saulē kaltētos tomātiņus un vienkārši pieliku klāt. Garšīgi, viegli un ātri.

Citās reizēs atļāvos arī neveselīgākas opcijas – frī kartupeļus vai falafel kebabu. Starpcitu garšīgākā kebabu ēstuve, kādā jebkad esmu ēdusi! Jokaini gan, protams, ka tieši Itālijas Alpos, ha.

veganfooditaly4

VAKARIŅAS

Šī bija problemātiskākā un kompromisiem piesātinātākā ēdienreize, jo itāļu tradicionālā virtuve nav ļoti vegāniem draudzīga. Katru vakaru mums bija menu ar 3 izvēles variantiem pirmajam un otrajam ēdienam. Man par prieku pirmajā parasti bija kāds vismaz veģetārs variants (sēņu risoto piemēram) vai zupas (grūbu, pupiņu, dārzeņu biezzupas), tad nu izvēlējos tos. Otrajā parasti bija dažādi gaļas ēdieni ar piedevām, no kuriem man atlika piedevas (polenta, kartupeļi, tvaicēti dārzeņi), kas gan reizēm arī pilnībā neatbilda vegānam uzturam – kartupeļu biezputra ar pienu vai dārzeņi sviestā – taču es pievēru uz to acis un piedevu sev. Tas, kas katru vakaru glāba neatkarīgi no izvēles variantiem – salātu bārs, ko gan vairāk varētu nosaukt par dārzeņu galdu. Katram bija iespēja sev kā starteri sakrāmēt salātu bļodiņu un es tur nereti izpaudos tā, ka šis “starteris” bija mans pamatēdiens – pupiņas, brokoļi, salātlapas, sviesta pupiņu pākstis, zirnīši, tomāti, burkāni, tur bija viss, ko vien varēju vēlēties. Saldais ēdiens gan man izpalika, visās kūkās noteikti klāt bija piena produkti vai olas. Bet labi, ka tā – citādi pēc 2 nedēļu izēšanās tādā režīmā, no viesnīcas varētu izripot.

veganfooditaly

GELATO

Ja no sākuma šķita, ka sirds lūzis, skatoties uz krāsainajām bumbiņām, tad beigās nebija nemaz tik traki. Nopirku dēliņam bumbu un apēdu tās pāris karotes, kas viņam palika pāri. Bez ārprāta sajūsmas un sirdsapziņas pārmetumiem. Kas tikai pierāda, ka viss ir atieksmes jautājums. Garšīgs jau bija, bet ne diži garšīgāks par nice cream jeb vegāno saldējumu.

SECINĀJUMI

Vai es varēju ēst vegāniskāk? Jā, noteikti. Vai es pārdzīvoju izdarītās izvēles – nē. Vai tas padara man par sliktu vegānu – drošvien, bet man vienalga. Ikdienā mājās, kur varu izsekot ēdiena sastāvdaļām un gatavošanas procesam no A-Z, varu būt 100% vegāns. Latvijā varu izvēlēties ēstuves ārpus mājām, kurās zinu, ka ēdiens būs vegāns vai arī jebkur sarunāt, ko un kā man vajag. Bet itāliski skaidroties un pieprasīt speciālu uzturu man nebija jaudas un vēlēšanās. Kā arī negribēju bojāt vieglo, pacilāto vakariņu gaisotni ar kaut kādu ņemšanos par to, ka burkāni izskatās apcepti sviestā – ceļojumā tomēr cilvēki brauc baudīt un atpūsties nevis klausīties piekasīgos vegānos. Es domāju, ka ir situācijas, kas pieprasa savus principus atlaist nedaudz vaļīgāk un tas nebūt nav grēks.

Vegāni var ceļot un paēst garšīgi, par to nav šaubu. Vai vienmēr izdosies izbaudīt vietējo virtuvi pilnvērtīgi – noteikti nē. Galvenais ir prast pielāgoties situācijām un nedusmoties, ja pat pēc lūguma atnest augļus bez putukrējuma, tomēr atnes ar. Nokasi nost, iedod draugam papildporciju un mierīgi apēd tos augļus. Ja vēlies skriet pa pasauli un mācīt visiem visur dzīvot un ko ēst – lūdzu, dari tā. Dabūsi supervegāna medaļas un karmas punktiņus. Es neesmu tam gatava, tas nav mans piegājiens. Es klusi ēdu savus tvaicētos dārzeņus un stāstu par to šajā blogā.

Viena doma par “Vegāns ceļo: Itālijas Alpi

  1. Celojot pa Itāliju mani pārsteidza cik viegli ir būt vegānam šajā valstī. Visur ir veģetārās opcijas un lielāko daļu var pārvērst vegānu izņemot ārā sieru. Varbūt,ka alpos bija savādāk,bet man Itālija šķiet viena no valstīm kur vegānam būt ir elementāri.
    Un piekrītu,ka nav jābūt kaut kādam perfektajam vegānam😄 Be the best version of yourself.

    Patīk

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.