Bērna bildes internetā – kāpēc ne?

Scroll down to content

Laiku pa laikam domās atgriežos pie kādas mūslaiku vecākošanās tēmas, par ko nemitīgi niez pirksti uzrakstīt, bet arī negribās, jo tā mēdz sakacināt tik pat ļoti kā potēšanās/nepotēšanās un vai vajag vilkt apavus (par ko pat fizioterapeiti strīdās). Bet tā kā šajā jautājumā (līdzīgi kā daudzos citos) ieņemu saprotošu pozīciju, kas mierīgi pieņem abu pušu taisnības, sapratu, ka nav ko turēt sveci zem pūra un jānomierina tie pirksti un prāts un vienkārši jāuzraksta. Par bērnu bilžu publicēšanu internetā. Apskatīsim abus populārākos pret argumentus, kas man šķiet pilnīgi absurdi.

 

Ka tik nenoskauž/neuzliek ļaunu aci:
Latviešu māņticība nebeidz pārsteigt, nav nekāds brīnums, ka “Ekstrasensu cīņas” pie mums ir topā jau simtmilijono sezonu pēc kārtas. Nav tā, ka es neticu ekstrasensorām spējām, domu spēkam utml. – ticu droši vien pat vairāk kā mietpilsonis parastais, bet tai pat laikā man šis šķiet muļķīgākais arguments, kāds vien var būt.

Es nezinu kādi elles izdzimteņi veido jūsu virtuālo sekotāju pulku, bet pieņemu, ka raganas un burvji, kas tā vien gaida, kad varēs kādam uzlikt lāstu, tomēr nav vairumā. Vizbiežāk jau izmantojam virtuālo vidi, lai lielītos par šādiem vai citādiem sasniegumiem, vai atrādītu savas dzīves priecīgos mirkļus, kas parasti pozitīvos cilvēkos izraisa empātiskas izjūtas – o, paskat, cik forši, še tev viens like par smuki izdekorēto Ziemassvētku eglīti / modīgi izvēlēto #ootd / patversmē pastaigā izvesto suņuku. Ar dzīvi neapmierinātiem cilvēkiem, kuriem #vissirslikti, tas noteikti izraisa pretēju reakciju no “lohs, ko lielies” sērijas. Bet ļaunākā rīcība, uz ko viņi parasti ir gatavi, ir to pie sevis nodomāt un viss. Ok, vēl mēdz reizēm saņemties uz niknu komentāru.

Protams, zīdainis ienāk šajā pasaulē ļoti jūtīgs un visi sargā trauslo radību no jebkādām negācijām, kas ir brīnišķīgi. Un tomēr – vai tiešām šī bērna parādīšana cilvēkiem, kuri tomēr ir izvēlējušies sekot/interesēties par tavām ikdienas gaitām, varētu būt kaitīgāka par parādīšanos ar šo pašu bērnu pavisam svešu cilvēku sabiedrībā, piemēram, veikalā vai poliklīnikā? Pieņemu, ka tās ļaužu masas nodomā daudz ļaunākas un skaudīgākas domas. Un galu galā – vai nav tā, ka tas mūs skar, tikai, ja izvēlamies to pielaist paši sev klāt?

Ļaujiet man izmantot ārprātā nūģīgu salīdzinājumu. Atcerieties, kā Harijā Poterā mamma viņu nosargāja no visspēcīgākā ļaunā burvja Voldemorta lāsta? Ar mīlestību. Viņa nosargāja dēlu, kurš nāvējoša lāsta vietā tika pie nelielas rētas. Nu lūk – tieši tāpat mēs ikdienā varam veidot dažādus aizsardzības laukus ar savām domām, vārdiem un darbiem, lai visas šīs nelabvēļu skaudības mūs un mūsu mazulīšus neskartu. Nekādi Voldemortu lāsti mūs neskars, ja pratīsim priecāties par savu dzīvi, neuztraucoties – ko tik citi padomās.

Mani kaitina šis uzskats arī tāpec, ka to attiecina tikai uz bērnu tēmu. Kāpēc tad nav jākaunās likt bildi no sava atvaļinājuma, kur ar kokteilīti gulšņā pludmales smiltiņās? Vai tad to neviens neskaudīs? Vai tiešām skaudību izraisa tikai zīdaiņu mīļās sejiņas?

Vispār par sejiņām runājot – tā izrādās ir kaut kāda īpaši apsargājamā teritorija, jo nav problēmu publicēt pēdas, rokas un citas ekstremitātes, bet nedod Dievs parādīt bērna seju! Nekad neesmu sapratusi, kas ir šī uzskata pamatā? Tas rezultējās visādās bildēs ar aizmiglotām sejām vai dzīvnieku tēliem seju vietā – vai tas nav absurdāk par sejas atklāšanu?

Un vēl jautājums šīs idejas karstasinīgajiem aizstāvjiem – kāpēc bilde ar ratiem ir pieņemama? Tas bērns taču tur ir iekšā un visi ļaunie skaudēji tāpat varēs skaust un sūtīt savus lāstus.

 

Jo tas ir kaitnoši:

 • Īsā atbilde šim argumentam – nu nepatīk, neskaties. Vienmēr ir unfollow/unfriend opcija.
 • Bet ja cenšamies tomēr iedziļināties – vieglāk izprast citu cilvēku sāpes un bēdas, iejūtoties viņu ādā, tāpēc paspēlēsim mazliet lomu spēles.

Iztēlosimies normālu čali Andri, kurš seko Instagram un draudzējas Facebook ar foršo Ievu, ar ko mācījās kopā skolā. Viņi nav tikušies gadus simts, bet internetos dāsni apmainās ar sveicieniem dzimšanas dienās un like jaunām profilenītēm. Viss ir jauki līdz brīdim, kad Ievai piedzimst sīkais un tad pēkšņi seksīgos selfijus nomaina ikmēneša dzimšanas dienu kūku bildītes un pēdiņas dažādās piemīlīgās zeķītēs. Kāda velna pēc Andrim tagad uz to jāskatās?

Nu var jau viņu saprast. Viņam bērnu tēma nav aktuāla un nešķiet interesanta. Patiesbā bērna bilžu vietā varētu ievietot jebko citu, ar ko Ieva varētu aizrauties – ēdiena gatavošanu piemēram. Tad nu Andrim būtu pilns timeline ar #foodporn. Nu, vienīgi tas Andrim varētu likties saistošāk, jo, kā zināms, ceļs uz vīrieša sirdi iet caur vēderu, nevis piemīlīgām bērnu bildītēm. Galu galā, kad Andris aicināja Ievu Facebook tos tur gadus atpakaļ, viņš negaidīja, ka šis ir tas, uz ko viņš parakstās. Bet neies jau tagad atsekot, jo pazīstami taču, kā tad salidojumā acīs paskatīsies. Un ja nu tomēr tas sīkais paaugās un Ievas apsēstība ar pēdiņām pāriet un seksīgie selfiji tomēr atgriežās? Tāpēc Andris neatlaidīgi turpina ar Ievu virtuāli draudzēties, reizēm neapmierināts pie sevis noņurdot, kad atkal viņa timeline parādās kārtējais bērna sasniegums.

Viena scenārija versija – tas viņu turpina kaitināt līdz brīdim, kad viņam pašam piedzimst bērns. Un tad viņš iebrauc. Tikai tad viņš saprot, kāpēc jāsajūsminās par pirmo zobu, pirmajiem soļiem un pirmajiem vārdiņiem. Jo viņš piedzīvo visu to mega milzīgo sajūtu gammu, kas notiek aizkulisēs, lai tās pirmās reizes notiktu.
Vai mēs varam uz mirkli atļaut sev pabrīnīties, par to, kas vispār ir bērns? Par to, ka divi cilvēki izdomā, ka ir tik ļoti samīlējušies viens otrā, ka tās mīlestības pietiek, lai uztaisītu vēl kaut ko. No pilnīga nekā, uztaisīt cilvēku. Tas taču ir kosmoss pilnīgs! Un tad viņi cenšās (kas ir aizraujošākā daļa). Un tad sieviete 9 mēnešus (!) audzē to mazo radību iekšā savā vēderā – tas ir tikpat ilgi kā mācību gads, piemēram. Bet šim “mācību gadam” neseko nekāds vasaras brīvlaiks, tam gala “eksāmens” ir milzīgs emocionāls un fizisks pārbaudījums, kā rezultātā piedzimst bērniņš un tad īstie pārbaudījumi tikai sākās! Tas mazais kunkulis piedzimst pavisam sīciņš un neprot neko, bet tad tie paši divi cilvēki, kuriem bija tās mīlestības daudz, sāk viņu neatlaidīgi cauri negulētām naktīm dot. Un tad tas mazais sāk kaut ko mācēt. Un tas ir brīnumaini! Un par to ir jāpriecājās! Un, velns parāvis, lai taču tās mammas un tēti priecājās! Visas tā bērna skaņas un skatienus un smaidus un jaunās prasmes, to visu gribās nosvinēt ar kūkām, šampanieti un salūtu, sasodīts. Tāpēc, mīļie izbesītie Andri, ejiet ratā! Ļaujiet Ievām priecāties, par to, ko viņas radījušas! Pamēģiniet paši uztaisīt, ko tik sarežģītu!

Nesaprotu, ar ko gan visas tās citas lietas, ar ko mēdzam dalīties savos sociālajos tīklos, ir īpašākas par bērnu bildēm… Ak, Andrīt, Tu noskrēji šovakar 10km, kā vēsta Tavs endomondo posts? Nu apsveicu, stipriniek, riktīgi piekusi, ja? Ieva to sīko spieda ārā no sevis 20 stundas! Vēlies salīdzināt šos sasniegumus?

O, Andri, Tu nopirki jaunu smuku mašīnu? Aizgāji pie friziera un tiki pie jaunas frizūŗas? Crossfitā sasniedzi jaunu rekordu? Super, baigais malacis, še tev viens like! Ieva tikmēr pusgadu čakarējās kamēr iemācīja bērnam pakakāt nevis savās biksēs, bet gan uz podiņa. Un tad vēl viņš apguvis, kam izmanto tādu brīnumrīku kā karoti, nevis ar rokām izmērē ēdienu pa visu savu seju un Ievas tikko izmazgāto džemperi. Kā būtu ar šādu sasniegumu novērtēšanu? Pukstēšanas vietā, labāk būtu piespiedis to sasodīto like. Jo nu skaidrs, ka vismaz tik viņa ir pelnījusi, ja ne vēl puķes un SPA vīkendu.

Būtībā jau mūsu sociālie tīkli tāds mazs spogulītis mūsu interesēm un vērtībām vien ir, tāpēc nav nekāds brīnums, ka, kļūstot par vecākiem, cilvēki mēdz dalīties ar saviem novērojumiem / pārdzīvojumiem / piedzīvojumiem šīs jaunās lomas ietvaros. Nepārprotiet, es nesaku, ka tagad visiem jādokumentē savu bērnu dzīve internetos un pārējie ir spiesti par to priecāties. Visam ir savas robežas un jebkādas pārmērības ir nevēlamas. Bet ir tik daudz gaumīgu piemēru. Visu var pasniegt interesanti un skaisti. Arī pamperu stāstus.

 

Te būs dažas (no milijons gaumīgiem piemēriem) manas interneta vides favorītmammas:

Ja jau vajag to demogrāfiskos rādītājus pacelt, tad skaisti vizuāli piemēri, ar laimīgām ģimenēm to tikai veicina, vai tad ne? Es domāju, ka jāmet pie malas kauns un tabu no bērnu bildēm jāņem nost. Var izvelēties šādus foto neradīt publiskai apskatei, bet nevajadzētu justies grēcīgi, ja šāda vēlēšanās tomēr ir. Jo nekāda grēka tur nav. Tas ir skaisti. Atstāsim skaudīgo latvieti pagātnē. Viņa vērtības ir novecojušas un dumjas. 

 

 

 

23 Replies to “Bērna bildes internetā – kāpēc ne?”

   1. Tavs facebook profils ir slēgta grupa 🙂 Tā nav publiska vieta! Kāpēc gan ar saviem draugiem nedalīties bildēs ar sev mīļajiem cilvēkiem? Vai tad tas nav facebook mērķis? Un, ja kadam šķiet, ka kāds no viņa draugiem varētu uzlikt “ļauno aci”, tad iesaku pārskatīt šī cilvēka draugu loku…

    Like

 1. Loti labs ieraksts.
  Man gan pasai bernu vel nav,bet piekritu Tev 100%! Nekad neesmu sapratusi tas bailes mammaam likt bernu bildes interneta. Vai ari Tevis pieminetas emoji sejinas likt uz berna sejas virsuu. Man liekas,ka ta ir vairak tada latviesu lieta,vienmer liekas,ka kadam noskaudiis.
  Ir ari,protams, otra galejiba: parlieku likt bildes socialajos tiklos. Mana pazina(ne latviete un ne Latvija) kops palika stavokli visu laiku liek sonografijas bildes facebook un katru dienu ir jauns ieraksts par to kaa gaida beernu. Es jau saprotu,kas notiks,kad beerns piedzims. Bet tadel ir poga Unfollow🎉😄

  Like

 2. Sociālie tīkli ir prāta tuksnesis! Vai tad tiešām bez tiem nevar iztikt, ko labu nes Tev tas, ka bildei ar Tavu bērnu cilvēki spiež laikus? Kā tieši bērnam labāk no tā paliek? Šī “attīstība” ir novedusi līdz tam, ka cenšamies izrādīties, būt citādi ar ko vien varam.

  Like

  1. Un kā tieši labāk paliek no selfija? Vai bildes ar jauno mašīnu? Vai brīvdienu aktivitāšu atskaites?

   Un vai tad izrādīties cilvēki cenšas tikai internetā? Parādīt labāko sevis versiju cenšās jebkurš, kurš iziet sabiedrībā.

   Un ja jau sociāli tīkli ir tāds prāta tuksnesis, tad kā gan Tu attapies pie šī raksta? Klejoji pa tuksnesi?

   Publicējis 1 person

  1. Sapratām, ka tas ir neizbēgami. Viņš ir kopā ar mums dzimšanas dienās, ceļojumos, pasākumos, arī citi cilvēki fotogrāfējas tā ietvaros, kāpēc gan mums slēpt viņu vai censties izvairīties no kameras? Viņš ir daļa no mūsu ikdienas. Ja publicējam ikdienu, tad viņš būs kadrā.

   Like

 3. Tie, kas grib,tie publicē bērna bildes, tie,kas grib, tikai kājas, tie, kas grib, nepublicē neko. Katra brīva izvēle. Es esmu to cilvēku pulciņā,kas uzskata, ka nav jāpublicē sava ikdiena un bērni soc tīklos. Tik cik kāda bilde ar draugu tusiņu, vai kādu apmeklētu vietu. Bet nenosodu arī tos, kas publicē bildes ar to,ko ēd, ko jaunu nopērk, un ko audzina. Gribu skatos, papriecājos kā citiem forši iet, gribu neskatos. Viens uzskats gan, par kuru pie sevis burkšķu – cilvēki kopš savas pastāvēšanas sākuma ir dzemdējuši un audzinājuši citus cilvēkus – kāpēc šobrīd tas tiek padarīts par nez kādu varoņdarbu un brīnumu?

  Like

  1. Ļoti veselīga attieksme Jums, Judīt! Par to brīvo izvēli.
   Bet par dzemdēšanu un audzināšanu – jā, tas noticis iepriekš un notiks vēl, bet tas neliedz to uzskatīt par brīnumu. Es to tā uztveru, redzu un jūtu. Bet ja citi tajā neko brīnumainu neredz, nekāda skāde jau nav.

   Publicējis 1 person

 4. Vienmēr publicējot ko internetā vai nosūtot kādam epastā utt., jāatceras, ka tev tā bilde vairāk tev nepieder, un jebkurš pasaulē to var izmantot jebkā kā vēlas, publicēt portālos, kuri, varbūt tev nepatīk utt. Šis ir aspekts, par kuru Latvijā runā maz. Bet vajadzētu. Diemžēl, pasaulē ir daudz slimu cilvēku, un es tiešām negribu, lai kāds apmierina savas seksuālās tieksmes skatoties uz manu blondo mazuli. :(Tāpēc mani sociālie konti ir slēgti, un apstiprinu tikai draugus, labi zināmus cilvēkus, un ļoti izvērtēju kādas bildes publicēt. Protams, visi tie faktori par noskaušanu un seju aizklāšanu ir smieklīgi 🙂

  Like

 5. Neitrāli. Respektīvi tā ir katra paša darīšana un nav nozīmes iemesliem. mani daudz vairāk mulsina tas tupums (un šis ir piemērots vārds), kad cilvēki ceļ brēku par ko, ka kāds ir pārpublicējis kāda profila bildi kurā redzams arī bērns. It kā tas pārpublicētājs vainīgs, ka profila īpašnieks pats ir izvēlējies savu profila foto kopā ar bērnu.

  Bet pati – ik pa laikam publicēju, bet reti. Laikam iekšā tomēr drusku tie aizspriedumi sēž. Arī saprātīgie argumenti dara savu – drošība – gan virtuālā, gan reālā.

  Like

 6. Raksts no tiesas nav slikts. Bet mani kā mammu, kura nepublicē bērna seju, aizskar visparinajums, ka man ir bail, ka noskaudīs. Patiesībā jau šī tēma ir dziļāka. Par trakajiem pedofiliem, kas pa vakariem izklaidējas skatoties tava bērna bildes utl jau uzrakstīju fcb. Bet ir jau vēl viens aspekts. Bērns augs. Izaugs un viņam būs savA dzīve. Bet internets nepazūd. Ies mīļais rausitis pa skolas gaiteni, skatīsies, stūrīti stāv barins vienaudžu un smejas. Pieies tuvāk un ieraudzīs – smejas par viņu. Par viņa miligo sejiņu nošmulētu ar saldējumu, vai jautro kostiminu Ziemassvētku ludzinai bd. Tad izlasīs ka zobiem nākot mazais bijis kaskigs un viss dupsis sarkans iekaisis un mammai galva jau dun no asaram. Vienaudži jau ļauni, smiesies, lai uzvelk uz skolu to kostīmu un parāda vai šodien dupsis ar nav iekaisis. Un lai tik gauži neraud, mammai galva sāpes.
  Tāpēc ir ļoti jāpārdomā ka mēs savu bērnu publicējam. Protams, skaista kopbilde neko ļaunu ne nodarīs. Bet ir jādomā 5 vai pat 10 soli uz priekšu.
  Bet citādi, man ir prieks par tik lieliskam mammām. Man ir prieks, ka Latvijā bērnu kļūst vairāk un ieņem nozīmīgu lomu. Ari es sekoju gandrīz visām instagram mammām un jūtu līdzi viņu piedzīvojumiem.

  Like

  1. bet… kurā ģimenē tad ir problēma? tajā, kuri liek bildes un priecājas par zīdaini, vai tajā, kurā izaug bērni, kuri ļauni smejas par dabīgu zīdaiņa augšanas un audzināšanas norisi? tad varbūt tieši ir jāveicina attēlu likšana un pozitīva attieksme visās ģimenēs, lai neizaug tādi dulburi, kam liekas, ka pliks dupsis ir kaut kas riebīgs, apsmejams, jo viņu vecāki to slēpuši. cilvēka audzināšana ir skaists notikums, liels darbs. “like” visiem, kas ar to lepojas.

   Publicējis 1 person

 7. Kaut kam piekrītu un kaut kam ne visai. Arī es nepublicēju sava bērna fotogrāfijas, bet sekoju tām pašām gaumīgajām mammām viņu sociālajos tīklos, jo patīk. Bet. Viss nav melns un balts, un nav tā, ka tie vecāki, kuri bildes publicē, noteikti izrādās, un nav arī tā, ka tie, kuri bildes nepublicē, noteikti baidās vai ir aizspriedumaini. Mēs ar vīru vispār neesam aktīvi sociālo tīklu lietotāji, un arī savas bildes publicējam reti. Šajā jautājumā nekas nav mainījies arī pēc bērna piedzimšanas. Es domāju, ka šis ir kaut kas tāds, kas jānolemj katram pašam, un tāpat kā jebkurā citā brīvas izvēles jautājumā, arī šajā katrs vadās pēc saviem uzskatiem. Gluži aicināt, lai tagad visi liek bildes ar saviem bērniem nevajadzētu, bet nosodīt tos, kas tā dara, nebūtu korekti. Man, godīgi sakot, ir vienalga – es jūtos labi, bildes nepublicējot. Tiem, kas jūtas labi bildes publicējot, tas viennozīmīgi būtu arī jādara!

  Like

 8. Un ka ar tada veida argumentu: berns ir mazais cilveks, lidztiesigs un lidzvertigs ar katru no mums, vienigais – pagaidam vel nevar pateikt kas vinam patik vai nepatik. Un kad vares, varbut nemaz nebus sajusmaa par to publisku telu, ko vinam izveidos vecaki daloties ar bilditem un pierakstot komentarus pec saviem ieskatiem. Respektivi, bernam briva izvele sajaa situacijaa tiek pilnigi noliegta, vai tad ne?

  Like

   1. Vispar jau iedot bernam ierobezhotu izveli par to, ko vilkt muguraa, ieteicams diezgan agrinaa vecumaa, vismaz jau tapec ka bernam ir iedzimta velme but par patstavigu cilveku. Galu galaa saja gadijumaa runa ir par to, ko vilkt, nevis par izveli starp vilkt kaut ko vai staigat plikam. Un par edienu es domaju lielaka dalja cilveku rupigi padoma, un teiksim nestuke beibim sablenderetus McDonalda kartupeljus – respektivi, par uztura izveles ietekmi uz nakotni padomaa daudz vairak neka par to, kadu ietekmi var bernam atstat tas, ka vinjsh kljust par publisku telu tajaa vecumaa kad vinjam vel nav iespejas izteikties par to, vai vinjsh vispar grib kljut par to publisko telu, vai cik lielaa meraa vinjsh grib kljut par to publisku telu, par kuru ik pa laikam kads Andra onkulis (tas ir tas rakstaa pieminetais) izsaka kadu komentaru.

    Like

 9. Pedeja laika esmu saskaries ar profiliel kuros cilveki izliek visu savu dzivi. No shis informacijas var atlasit nepieciesamo lai izdaritu kaut ko sliktu. Kur dzivo,ka dzivo, kas majas ir par vertibaas. Jus palidzat laundariem darit vinu launos darbus.Kapec jaliek bernu bildes? Vai tad jus nezinat bernu nolaupitaji izmanto socialos tiklus lai noskatitu savu upuri. Vajag tkai zinat kura skolaa. Latvijaa katru gadu pazud aizvien vairak cilveku it seviski bernu.Tapec mates kura liek bernu bildes ir totalas mulkes.Pat skola maca par drosibu interneta bet vai mes ieverojam?

  Like

  1. Piekrītu, ka ir jāievēro drošība un skolu nosaukumus atklāt nevajadzētu. Bet domāju, ka bērna bilde no kopīga ceļojuma, aktivitātes vai dzimšanas dienas nekādu lielo skādi nenodara. Pazūd arī cilvēki, kuri nav sociālajos tīklos vispār. Bet man nav vajadzības jūs pārliecināt, Jāni. Ja tas jums liekas absurdi, nedariet to 🙂

   Like

   1. Berna bildi var izmantot lai izveidotu lietotaja profilu, jo vairak bilzu jo labak. Nu tas pedejais arguments ir nepatiess. Cik daudz cilvekus jus pazistat kuriem nav nevena sociala profila? Tagad tadi ir vecvecakiem un pat majdzivniekiem. Internets ir pilns ar cilveku bildem par kuram vini pasi pat nezin. Tagad ir pat kameras kuras uz ielas atpazit cilveka sejas, atrod visu informaciju par viniem.. valdibas datubazes sadarbojoties ar socialajiem saitiem uzkraj visu informaciju kas vien par mums nokluvusi internetaa. Un ka var pielaut,to ka piem kada skolotaja izliek interneta manu un svesu bernu bildes bez vinu vecaku piekrissanas

    Like

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: