PADOMI CEĻOŠANAI AR BĒRNU (0-2,5 gadu vec.)

Scroll down to content

Nesaprotu, kā gan šāds ieraksts manā blogā nonāk tikai tagad. Domās gatavojoties mūsu ģimeņu Piedzīvojumam uz Zanzibāru un atbildot uz mammu satrauktajiem jautājumiem, kas, ko, kā, atkal aktualizējies temats. Varu padalīties savos novērojumos un secinājumos no, manuprāt, diezgan bagātīgas ceļošanas pieredzes ar mazu žiperi. Mūsu dēliņš Rafaels savos 2-os gados ir apciemojis 8 valstis, tai skaitā tālākie galamērķi ietver tādas vietas kā Indonēzija, Malaizija un Taizeme, kā arī Florida ASV un nu jau drīzumā šim sarakstam pievienosies arī Āfrikas kontinents. Bērna vajadzības dažādos vecuma posmos mainās, tāpēc varu stāstīt tikai par pieredzi ar mazo līdz 2 gadu vecumam. Ceru, ka kaut kas var noderēt un iedrošinās ceļošanai ģimenei kopā.

IMG_20160727_220225

BAGĀŽA

Bagāžas noteikumi katrai aviokompānijai atšķiras, tāpēc noteikti noskaidrojiet visus pieļaujamos limitus un noteikumus izvēlētajai kompānijai pirms pakojiet līdzi visu iedzīvi.

Rati / auto sēdeklis

Vairums aviokompāniju atļauj bez papildus samaksas nododamajā bagāžā nodot ratus vai auto sēdekli. Jāizlemj pašiem, kurš no abiem ceļojumā būs noderīgāks. Skaidrs, ka, ja plānā pārvietoties ar auto, sēdeklītis būs nepieciešams, taču vairums nomas piedāvā to izīrēt uz vietas kopā ar auto, tāpēc, manuprāt, vērtīgāk tomēr ir ņemt līdzi ratus. Taču jāvērtē, kāds ir ceļojuma plāns un vai rati tiešām būs nepieciešami – vai vietas, ko plānots apmeklēt, ir izbraucamas.

Uz Āziju piemēram mēs aizbraucām TIKAI ar ergosomu, jo bija skaidrs, ka ar ratiem džungļus tāpat neizbraukāsim un pilsētvide ratiem nebija diez ko piemērota, būtu vairāk ņemšanās kā ērtība. ASV ceļojumā darījām tā, ka aizbraucām bez sēdeklīša un nopirkām to uz vietas, pēc tam nododamajā bagāžā atvedām uz Latviju, jo tā sanāca izdevīgāk kā īrēt uz vietas.

Patīkami ir, ka ratus/sēdeklīti var nodot pašā pēdejā brīdī pirms iekāpšanas lidmašīnā un tie sagaida uzreiz pēc izkāpšanas, kas nozīmē, ka pa lidostu nav jāstaipa bērns uz rokām. Sīkums, bet patīkami. Jāatcerās tikai, ka rati tāpat pirms tam jāiečeko tāpat kā nododamā bagāža, pat ja tos uzreiz nenodosiet! Tagad gan esmu redzējusi lidostās, piemēram, Islandē, ka ir pieejami bērnu ratiņi, ko var brīvi ņemt un izmantot. Ja ņemsiet līdzi savus ratus, visvieglāk, protams, būs ar lietussarga tipa ratiem, jo tie ir vieglāki un kompaktāki.

Es pati gan silti iesaku apsvērt ergosomas iegādi/aizņemšanos uz ceļojuma laiku, jo man tas ir bijis neatsverams palīgs VISOS ceļojumos un tiešām nevaru iedomāties, kā iespējams ceļot ar bērnu bez tās.

2015-11-11 12.40.04

Rokas bagāža

Atkal jāpēta konkrētās aviokompānijas noteikumi un tomēr vairums pieļauj atsevišķu somu bērnam, kurā drīkst būt šķidrumi un ēdieni mazajiem ķipariem. Tāpēc droši var krāmēt pilnas somas termosiem, burciņām un visu citu, kas jūsu mazuļiem nepieciešams. Siltu ūdeni (piem. maisījumam vai putrām) gan var dabūt lidmašīnā uz vietas. Mans puika ilgi pārtika no mana piena un citi našķi interesēja tikai tā simboliski, tāpēc parasti pieticis ar lidmašīnas ēdienreizēm un taxfree iegādātu cepumu paku vai augļiem. Tagad gan apetīte izaugusi tā, ka ēdiens somā noteikti dominēs.

Loģiski, ka salonā būs nepieciešamas arī visas higiēnas preces jeb pamperi un mitrās salvetes. Skaits atkarīgs no lidojuma ilguma un bērna vēdera izejas biežuma, ko vecāki gan jau būs aptuveni novērojuši. Noderīgi gan iekrāmēt pāris rezerves pamperu, jo nu… nekad neko nevar zināt. Un maiņas apģērba komplektu, jo šmuces var sanākt un labāk būt tām gataviem. Ja nu kaut kas aizgājis garām un sašmulējies, noderēs kāds ūdens (un smakas) necaurlaidīgs maisiņš somā, lai ir kur netīrās drēbes (izskalot un izmazgāt ar ziepēm tualetē gan nekas neliedz) ielikt “pasautēties”, jo diez vai lidmašīnā atradīsies vieta, kur tās izžāvēt. Galvenais šo dāvanu sainīti neaizmirst galamērķi pēc iespējas ātrāk izsaiņot.

Vēl noderīgi somā atvēlēt vietu rotaļlietām jeb mantām, kas noturēs bērna uzmanību. Tās atkal jau pašiem jāizvēlas individuāli, paturot prātā, kas bērnam varētu patikt. Savus variantus nedaudz vairāk aprakstu tepat zemāk zem tēmas “Nodarbes”.

Knupju bēbjiem, protams, līdzi arī knupis, ar pie apģērba piespraužamu knupja turētāju, lai īpašā prieka vai citu emociju iespaidā neaizlido kādā svešā klēpī pāris rindas uz priekšu.

Nododamā bagāža jeb ko ņemt/neņemt līdzi ceļa somā

Pašsaprotami, ka somas izmēri atkarīgi no aviokompānijas noteikumiem un saturs no izvēlēta galamērķa, tomēr ir lietas bez kurām nevaru iedomāties nevienu ceļojumu.

 • Pamperi aizņem milzīgi daudz vietas, tāpēc pilnīgi pietiek ar kādu 1 mazo paku, jo tos taču var iegādāties uz vietas jebkur pasaulē.
 • Aptieciņa: lai gan arī aptiekas ir gandrīz visur, mīļā miera labad labāk paņemt zāles līdzi no mājām, jo tad tās uzreiz būs pie rokas, ar skaidru lietošanas instrukciju latviešu valodā. Kaut ko temperatūras mazināšanai, pret vēdersāpēm, plāksterus, kādu universālu krēmu/ziedi iekaisumiem, izsitumiem un, ja mazais ir aktīvā zobu šķelšanās vecumā, visu veselā saprāta labā paņemiet kādu zobu jeb smaganu atvēsinošu smēri.
 • Ergosoma! Šo pieminēju iepriekš un pieminēšu vēl, jo tas tiešām ir absolūts must-have, ceļojot (un manā gadījumā arī ikdienā) kopā ar mazuli, kam ļoti patīk būt mammai opā. Es gan vienmēr esmu ergosomu ņēmusi līdzi lidmašīnā. Ceļojumā mammai/tētim rokas brīvas, var staigāt un rāpties visur, tikmēr mazais čuč/ēd/bauda vecāku tuvumu – visi laimīgi!

Viss pārējais – apģērbs, rotaļlietas utml. jau pašu ziņā, atkarībā no ceļojuma plāna. Es pati ar drēbēm cenšos nepārspīlēt, jo bieži vien puse tāpat paliek neuzvilkta, vai uz vietas uzrodas iespēja izmazgāt drēbes, kā arī vienmēr ir kārdinājums iegādāties kādu jaunu apģērba komplektu uz vietas. Rotaļlietas līdzi ņemam ļoti minimāli, jo mūsu ceļošanas stils ir būt nemitīgā kustībā un tad daudz laika spēlēties ar mantām nemaz neatliek un tas ir tikai lieks svars somā. Par rotaļu kļūst pati pasaule un ticiet man, bērni ir spējīgi iedarbināt iztēli un iztikt ar akmeņiem, smilšu čupu vai lapu kaudzi.

Malaizijas dabas parkā atrasta "rotaļlieta"
Malaizijas dabas parkā atrasta “rotaļlieta”
IMG_3003
Gaidām reisu uz Bangkoku

LIDOJUMI

Laiks

Skaidrs, ka lidmašīna nekursē tik pat regulāri kā autobuss, un tomēr – ja ir iespējams izvēlēties, iesaku izmantot nakts reisus, kas nozīmē, ka lielāko lidojuma laiku bērns nogulēs un tā visiem ietaupīsies nervi un enerģija. Tā kā līdz divu gadu vecumam bērnam atsevišķa sēdvieta nav, jārēķinās, ka miegs būs jāpavada vecākiem klēpī, kas, protams, nav īpaši ērti, lai paši vecāki izgulētos. Tomēr es vienalga labāk izvēlos nemierīgu nakts mieru sev un aizmigušu bērnu lidmašīnā nekā dienas reisu.

 

Atsevišķas aviokompānijas piedāvā arī īpašo zīdaiņu gultiņu – tādu kā nelielu kastīti, kas piestiprinās pie sienas, kur var noguldīt mazo un piesprādzēt guļus pozīcijā. Tā gan pieejama tikai sēdvietās priekšpusē pie sienas, tāpēc ir vērts painteresēties par šādu variantu jau izvēloties sēdvietas. Paši izmantojām divreiz, un tas ļoti atviegloja pasākumu.

IMG_20160727_100207-2

Ja lidojums nav tāls un ir īss, tad var arī mēģināt ietrāpīt bērna diendusas laikā vai pāris nedēļas pirms lidošanas censties pamainīt dienas režīmu, lai mazais pierod iemigt ap lidojuma plānoto laiku.

Ilgums

Daudzi baidās ar bērniem lidot garus gabalus un tāpēc izvēlas tuvus galamērķus. Nu, mēs laikam nebūsim tas gadījums, lai gan lieliski saprotu šo cilvēku motivāciju. Kad Rafaelam bija 4 mēneši es viena pati kopā ar viņu lidoju ar pārsēšanos uz Floridu – garākais reiss ilga 10h. Pie tam mājupceļā lidojām ar 2 pārsēšanās reizēm. Pirms gada es atgriezos no Bangkokas viena pati ar bērnu 12 stundu gara dienas reisa. Un bijušas daudzas citas reizes, kad esam lidojuši visi kopā tālus gabalus un izturējuši. Jā, lielos un lepojos ar sevi, jo tas nebija viegli. Bet vai tas bija galamērķu vērts? Noteikti! Vai es nožēloju šādas izvēles? Nē!

Protams, var sākt ar mazumiņu un gaidīt, kad bērns paaugsies, bet var arī nebaidīties un braukt uz citiem kontinentiem ar bērnu klēpī vēl pirms tas izmaksā viņam tādu pašu ciparu kā pieaugušam cilvēkam. Nevajag baidīties! Āfriku vai Āziju mēs tuvāk dabūt nevaram, bet savu attieksmi pamainīt varam gan. Ilgi lidojumi IR paveicami ar mazu bērnu. Pārbaudīts.

Apģērbs

Mazulim: Lidmašīnās temperatūra mēdz svārstīties no neciešami smacīgai tveicei, kamēr visi drūzmējas iekāpjot, līdz ledusskapim maksimālajā režīmā, tāpēc iesaku mazo saģērbt pēc sīpoliņa principa (daudzās plānās kārtās), lai var pielāgoties situācijai. Noteikti vērts paņemt līdzi siltākas zeķītes.

Mammai: iespējams ar krūti barojošas mammas satrauc, kā lidmašīnā diskrēti pabarot bērniņu, ja pilnīgi blakus sēž svešinieki. Es gan biju no tām, kura publiski īpaši nekautrējās barot, ja kādam traucē – lai īrē privātās lidmašīnas. Bet, ja skatieni traucē, labs variants ir arī pašai ģērbties “sīpoliņā”, piem. topiņš apakšā un garroku krekls vai viegls džemperītis pa virsu. Piekļūšana krūtij sanāk diezgan vienkārša, virsējo kārtu pavelkot uz augšu un apakšējo nedaudz uz leju. Tādā veidā neko daudz nemaz nevar redzēt.

Līdzīgs princips ir Latvijā ražotajām Memme Nursingwear kleitām, kas ne tikai ir praktiskas, bet arī labi izskatās. Sievišķīgajās kleitās iestrādātas tādas kā mini atveres, kas prasmīgi noslēptas, bet tai pat laikā ir viegli pieejamas, kad jāpabaro mazais. Kad man kādreiz atkal būs aktuāla krūtsbarošana, ceru tādu iegādāties. Bet, ja jums aktuāli šobrīd, piedāvāju jums iegādāties šīs kleitas ar 8EUR atlaidi, izmantojot atlaižu kodu: MEMMETRAVEL. Tas ir aktīvs līdz novembra beigām.

Šalles vai lakati manā pieredzē nav bijuši īpaši veiksmīgs rīks, jo dēlam nepatika, ka viņam kaut ko sedz pāri galvai zīdīšanas laikā, tāpēc man tas nederēja. Varbūt jūsu mazie neprotestēs un ir vērts pamēģināt.

Nodarbes

Lidostā: lidostā vēl ir daudz vietas un vairantu izklaidēm, bet gribu tikai piebilst, ka ir vērts painteresēties, vai lidostā nav speciāla spēļu istaba. Jo es Šveices lidostā starp reisiem pavadīju 3h un diemžēl tikai pēdējā stundā nejauši uzgāju spēļu istabu, kas bija absolūta paradīze. Tur pat bija gultiņas! Tāpēc šo jautājumu labāk uzdot info centrā jau laicīgi.

Processed with VSCO with f2 preset

Lidmašīnā: 

Zīdaiņu vecumā par nodarbēm varbūt nav pamata satraukumam, vienīgais, kas manu dēlu neapmierināja, bija būt piesprādzētam. Galvenais, kas būtiski, mēģināt ietrāpīt, lai mazais uz pacelšanos un nosēšanos ir izsalcis, lai var uz to brīdi viņam dot krūti vai pudeli, kas gan nomierinās mazo, gan palīdzēs viņam tikt galā ar spiediena maiņu, gan vienkārši viņš būs nodarbināts, kamēr ir piesprādzēts, tāpēc mazāk saniķosies.

Lielākas ziepes ir ar mazuļiem, kas jau rāpo, staigā, skrien un ir ar milzu enerģiju, ko mīl izlikt kustībā, kas lidmašīnā, protams, ir ierobežota. Tad jākļūst patiešām radošiem.

 • Jauna rotaļlieta/grāmata: ļoti noder kāda jauna, iepriekš neredzēta rotaļlieta, jo tad bērns būs ilgstošāk par to izbrīnīts un ieinteresēts. Lielisks, kompakts un tai pat laikā laikietilpīgs, izglītojošs un izklaidējošs rotaļļietas variants ir TakTil grāmatasTās ir grāmatiņas, kuru saturu varat izvēlēties paši, atkarībā no jūsu bērna interesēm un spējām. Katra lapaspuse, katrs atvērums ir kāda jauna rotaļa. Rafaels gan pacietībā līdz šāda veida spēlēm ir izaudzis tikai tagad, tāpēc beidzot esam gatavi arī savai TakTil grāmatiņai.
 • Ēdiens: vēl viens laikietilpīgs process ir ēšana. Vienalga, vai tie ir līdz paņemtie našķi, krūtsbarošana vai lidmašīnas ēdienreizes, šis process uz kādu laiku mazo žiperi nodarbina. Mielasts ir vesels process, kamēr izpako visu, visi mazie trauciņi, izlaižamais galdiņš, ēdiena/dzērienu rati, tas viss mazajam ir interesanti un aizrautīgi pasniedzot, liksies kā vesela rotaļa.
 • Staigāt / mainīt lokāciju: kā jau iepriekš minēju ejas jāizmanto pēc pilnas programmas. Brīžiem man ir licies, ka tik mēs pārējiem netraucējam ar to vazāšanos turpu šurpu, bet nu… tiem pārējiem ir jāsaprot, ka tā mēs visi iegūstam. Bērns izkustās un nogurst, lai pēc tam varētu mierīgāk atkal sēdēt. Ja es ar varu mēģinātu viņu piespiest sēdēt krēslā un nekur neiet, visiem būtu jābauda pamatīgs koncerts, vai tas būtu labāk? Bieži mēs arī ietusējām tajā starpposmā starp tualetēm un vietu, kur sēž stjuarti, jo tur bija plašāk un varēju pašūpināt mazo rokās, padejot, paākstīties un tad atkal iet uz krēslu pēc kāda laika.
 • Tualetes pauze: nekaunīgi daudz mēs arī izmantojām variantu aiziet uz tualeti arī tad, ja pamperi nebija jāmaina vai man pašai uz tualeti nevajadzēja. Protams, ja nebija rinda, jo tas būtu pavisam nesmuki. Vienkārši pārtīšanas virsma ir labs laukums, kur bērnam brīvi izkustēties, turpat ir liels spogulis, kurā pamēdīties un man pašai tā ir klusa, atsevišķa telpa, kurā nomierināties, savākt spēkus un noskaitīt pāris mantras – es šo lidojumu izturēšu, viss būs labi, mums izdosies.
 • Komunikācija: gan ar personālu, gan blakussēdētājiem. Iepazīties, atvainoties, skaidrot, lūgt palīdzību – tas viss var ievērojami uzlabot jūsu pašsajūtu lidojuma laikā, ja savā galvā neizdomāsiet milijons negatīvus scenārijus, bet vienkārši runāsiet un centīsieties visu vērst par labu. Rafaels kādā lidojumā nemitīgi spārdīja un kratīja priekšējo krēslu, regulāri virinot galdiņu vaļā ciet, tad nu es jau pieņēmu, ka priekšā sēdošais vīrietis drīz uzvārīsies dusmās, bet, kad saņēmu drosmi atvainoties, pretī saņēmu saprotošu: “It’s ok, I have a kid back home, I get it.” Kādā citā lidojumā, kurā biju viena ar mazo, man ļoti gribējās čurāt, bet mazais bija aizmidzis gultiņā un es baidījos viņu atstāt. Kad jau sapratu, ka nav variantu, lūdzu stjuartei pieskatīt dēlu kamēr aizeju uz tualeti un viņa laipni to arī darīja. Tie ir visādi tādi sīkumiņi, kas atvieglo pasākumu. Cilvēki atmaigst, kad viņus uzrunā un personāls ar lielāko prieku palīdz, jo tāds galu galā ir viņu darbs.
 • Multenes un spēles: zinu, ka ekrāni tik maziem bērniem nav vēlami un multeņu skatīšanās būtu jāierobežo. Un tomēr, manuprāt, šādi pārbraucieni IR izņēmums, kad šādu līdzekli drīkst izmantot. Laicīgi salādējiet telefonā, planšetdatorā vai datorā multenes un aplikācijas, kas bērnam varētu patikt un uzdāviniet sev pusstundu miera lidojuma laikā. Nezinu KĀDĀ VEIDĀ, bet 12h dienas reisu no Bangkokas izdzīvoju bez multenēm, lai gan mani ļoti mierināja  apziņa, ka šāds variants man ir. Mūsu galvenais noteikums ir, ka šis variants jāatstāj kā pēdējais jeb absolūtā histērijas situācijā, ja citi līdzekļi nestrādā. Jo pēc tam pierunāt beigt skatīties multeni ir sarežģīti un tieši tas patiesībā var izraisīt lielu kašķi, jo ekrāni bērnu mēdz “uzvilkt”. Jāvērtē, protams, pašiem, cik daudz esat gatavi šādu palīgu izmantot, bet manā pieredzē multeņu “aukle” glābusi daudzas reizes.

Sēdvietas

Lai gan teorētiski vienmēr iekorājomakā vietiņa šķiet pie loga, ar bērnu ceļojot, vairākkārt esmu pārliecinājusies, ka visērtāk tomēr ir sēdēt ejai tuvākajā krēslā. Esmu lasījusi arī viedokļus, ka tā ir nedrošākā vieta, jo pa eju pārvietojas ar ēdienu/dzērienu ratiņiem un nākas padot karstus ēdienus pāri bērnam. Tā kā manā pieredzē nav gadījumi ar lempīgiem stjuartiem, kas pa klēpjiem izgāž kafijas, bet ir pieredze ar neveiklu stumšanos garām blakussēdētājiem ar bērnu uz rokām, es tomēr 100% izvēlos ejas sēdvietu. Esmu cēlusies kājās un staigājusi pa eju pilnīgi visos lidojumos kopš Rafaels bija zīdainis, tāpēc šī ērtība man ir būtiska. Protams, ja ģimene aizņem visu rindu, ir savādāk, bet gar svešiem cilvēkiem spraukties nav jautri.

Vēl iesaku stjuartiem apjautāties, vai nav palikušas kādas brīvas vietas, uz kurām pārcelties, lai varat atļauties mazliet vairāk plašuma. Pāris reizes tā esmu tikusi uz veselu brīvu rindu, kur Rafaels varēja tirināties pa krēsliem, cik tik uziet. Vajag tikai painteresēties, personāls parasti ir ļoti atsaucīgs. Kā nekā mierīgs, izkustējies bērns ir visu interesēs.

anete reimane

Pieredzējušas stjuartes Anetes Reimanes komentārs:

No mūsu puses svarīgākais ir padarīt lidojumu pēc iespējas vieglāku vecākiem, lai viņi un viņu atvases justos droši un “apčubināti”. Ko varu ieteikt un ko zinu no mūsu apmācībām – jaunajām māmiņām mēs vienmēr iesakām uz pacelšanos un nosēšanos bērniņu barot ar krūti/pudelīti, lai bērniņam ir vieglāk ar spiediena maiņām. Kas man personīgi liekas super forši ir serviss, ko mana tagadējā aviokompānija piedāvā – mēs pirms lidojuma bērniem izdalām rotaļas, krāsojamās grāmatas un bērnu austiņas. Pieejams ir arī piens un mazie biezeņi, kā arī pudelītes un pat pamperi. Ja bērniņš ir pavisam mazs (infant) tad mums ir bērnu gultiņas, ieliekamas sienā, kur bērniņš var gulēt visu lidojuma laiku, ja nav turbulence. Arī pa ejām ir atļauts pārvietoties, tikai turbulences vai servisa laikā gan ir jāieņem sēdvietas.

Es vēlētos pieminēt – mēs, stjuarti, esam apmācīti, kā rīkoties dažādās situācijās, līdz ar to, ja apkalpe jums liek kaut ko izdarīt (piesprādzēt bērnu, uzlikt somu augšā u.t.t), tad tam ir iemesls. Mēs saprotam, ka bērniņš ir aizmidzis un negribas traucēt, bet mums svarīga ir jūsu drošība.

 

Processed with VSCO with b1 preset

VESELĪBA

Potes

Ļoti indivudāls jautājums, atkarībā no pārliecības un galamērķa, bet ar ieteicamo pošu sarakstu katrai valstij var iepazīties šeit. Vai esat gatavi pakļaut savus bērnus iespējamajiem riskiem un nopietnām potēm, jāvērtē pašiem. Vienīgais, ko droši varu ieteikt – ja esat izlēmuši potēties, neatlieciet uz pēdējo brīdi, jo pēc potēm mēdz uzkāpt temperatūras utml. blaknes, kas notiekti neatvieglos lidojumu vai ceļojuma pirmās dienas.

Apdrošināšana 

Ceļojot ar bērnu, manuprāt, OBLIGĀTS pasākums ir apdrošināšana. Mūsu pieredzē visoperatīvāk un pretimnākošāk darbojusies Swedbank. Ārzemēs par sīkiem niekiem var nākties atstāt kosmiskas summas, piemēram, Taizemē tajās nelaimīgajās 2 reizēs, kad paviesojāmies slimnīcā atstājām TĀDU ciparu, kas mierīgi ļautu aizbraukt vēl vienā ceļojumā, bet nu variantu nebija, bērna veselība pirmajā vietā. Tāpēc pret riskiem labāk nodrošināties.

EVAK

Vēl viens absolūts must-have ceļotājiem Eiropas Savienības robežās. EVAK jeb Eiropas Veselības Apdrošināšanas Karte ir iemesls, kāpēc es varēju laimīgi pavadīt savas grūtniecības pirmos mēnešus Kanāriju salās nesamaksājot par medicīnisko aprūpi ne centa, kā arī dažādās citās situācijās šī karte ir ļoti noderējusi. Princips vienkāršs – šīs kartes īpašniekiem bezmaksas pienākas visa tā pati medicīniskā aprūpe, kas valsts, kurā viņš atrodas, pilsoņiem. Vairāk info šeit.

Processed with VSCO with hb2 preset

EMOCIONĀLĀ SAGATAVOŠANĀS

Šis man šķiet visbūtiskākais punkts, jo no visas citas gatavošanās nebūs jēgas, ja nebūsiet emocionāli gatavi šim piedzīvojumam – ceļot ar bērnu. Lai ceļojumu izbaudītu, iesaku gatavoties, ka lidojumi un arī dienas uz vietas var nebūt vieglas. Tas noteikti būs savādāk nekā ceļot bez bērniem. Kad esi gatavs uz “ļaunāko”, labos brīžos piemeklē patīkama viegluma sajūta, ka nav nemaz tik traki. Labāk tā nekā sacerēties uz baigo plezīru un vilties. Protams, bērni ir dažādi un iespējams jūsu enģelīši mierīgi vēros mākoņus aiz loga un pieklājīgi sēdēs klēpi, bet tāds noteikti neattiecas uz mums. Mans dēls skaļi balsī pauž savu nepatiku, spītīgi atsakās, nav ilgi nodarbināms ar rotaļlietām un visu laiku kaut kur grib iet, kāpt, ielīst utt. Bet par spīti tam, mēs vairāk vai mazāk veiksmīgi ar visiem lidojumiem esam tikuši galā.

Manuprāt, emocionāli gatavot ceļojumam var un vajag arī bērnus ne tikai sevi. Viens variants ir vienkārši par to runāt, stāstīt, jo biežāk, jo labāk. Rādiet lidmašīnu bildes, stāstiet, kā viss notiks, kā kāpsiet iekšā, kā sēdēsiet krēslos… Var mēģināt mājās izspēlēt scenāriju un salikt krēslus rindās, piesprādzēties ar kādu jostu un notestēt kādas 20-30min nosēdēt. Mēs aptuveni mēnesi pirms lidojuma Rafaelam likām miegam fonā lidmašīnas trokšņa white noise, lai viņš pierod pie šīs skaņas un tā viņu nomierina vai pat iemidzina un netraucē gulēt. Šī fona skaņa lidmašīnās patiesībā ir diezgan skaļa, kas mierina arī mani, jo tā noslāpē mana bērna niķu troksni.

Un tomēr, bērns raudās un niķosies, cerēt, ka tā nenotiks būtu naivi. Vismaz ar mūsu aktīvo razbainieku tas ir gandrīz neizbēgami. Un es vienkārši esmu uz to gatava, pieņemu un, kad tas notiek, cenšos uzlikt vienaldzības bruņas pret apkārtējiem, bet maksimāli koncentrēties uz savu bērnu, lai saprastu, kā es varu viņam palīdzēt. Visu citu viedokļiem nav nekādas nozīmes, galvenais – kā jūtās mans bērns. Mierinu sevi ar domu, ka šos cilvēkus visticamāk redzu pirmo un pēdējo reizi dzīvē. Un lidoju. Spītīgi lidoju, apceļoju pasauli kopā ar savu ģimeni un nenožēloja ne nieka. Tādu veselīgu bezkaunības devu novēlu arī jums un doties pasaulē piedzīvojumos visiem kopā. Tā pieredze paliek ar mums, pat ja bērni to neatcerēsies, tas pasaules plašums paliek mums zemapziņā, es tam ticu. Laimīgu ceļu!

Ja esat pieveikuši visu šo teksta blāķi un jūtaties iedvesmoti doties kaut kur kopā ar savu mazo, atgādinu, ka jau pēc mazāk kā nedēļas laižam uz Zanzibāru Āfrikā un vēl var piebiedroties, tāpēc aicinu iemest aci mūsu ģimeņu Piedzīvojumā!  

Ceru, ka kaut kas no mūsu pieredzes var noderēt arī jums! Varbūt arī jums ir kādi knifiņi, kas palīdz veiksmīgi pārciest lidojumus? Padalieties komentāros. Un noslēgumā čupiņa mūsu ceļojumu bilžu iedvesmai. 

11 Replies to “PADOMI CEĻOŠANAI AR BĒRNU (0-2,5 gadu vec.)”

 1. Paldies par iedvesmu ceļot ar mazu bērnu!
  Īsi padalīšos ar dažiem papildus novērojumiem no mūsu nesenā atvaļinājuma Kiprā:
  – Rīgas lidostā, izejot drošības kontroli, stāvēja bērmu ratiņi, kurus droši car izmantot, ja savējie nav līdzi vai jau nodoti bagāžā;
  – airBaltic jaunajās lidmašīnās ar bērniem līdz 2 gadiem jāsēž pie loga, tās vietas vnk tiek piešķirtas automātiski, ja ir mazs bērns. Protams, kā jau minēji, ja ceļo vairāki un ir visiem sēdvietas blakus, tā lidojuma laikā nav problēma. Nezinu gan kā ir citām aviokompānijām;
  – ielidojot Kiprā, Larnakas lidostā, rati pie lidmašīnas diemžēl nesagaida 😦 tos saņēmām PĒC lielās bagāžas saņemšanas un jāiet pie citas lentes. Tas tāds baigais mīnuss;
  – jocīgi, bet Kiprā, pilsetā, kur dzīvojām (Aiya Napa), vairākos veikalos meklēju, bet nebija pieejami pamperi-bikses. Nācās iztikt ar parastajiem, kurus aktīvai vienganiecei uzvilkt nebija nemaz tik viegli. Protams, var jau būt, ka tā bija tikai sagadīšanās. Bet tādos kūrortos, ne lielpilsētās, kur pieejami normāli lielveikali, labāk būt gataviem arī uz šādu nelielu neērtību 😊

  Publicējis 1 person

 2. Forš raksts,ceru, ka cilvēki iedvesmojies! Ergosumu 360 lietojām kamēr bērns vēl pats nesēdēja,pēc tam atteicāmies no karsēšanās utt…! Iesaku pamēģināt trekinga somu bērniem,paši lietojam Osprey Poco AG Premium. Ratus vispār vairs nelietojam!

  Like

 3. Cik cilvēku, tik bērnu un tik pieredzes. Mūsu kontā nav daudz tālo lidojumu, bet ir ļoti daudz Eiropas pārlidojumu. Es ar saviem bērniem nekad neizvēlētos nakts lidojumus, ir piedzīvoti divi, un vairāk nekad. Mani bērni lidmašīnā neguļ, vai ja guļ, tad pārdesmit minūtes un ir augšā skaļi kliedzot. Arī pusdienas miegs bija ne īpaši prātā lidojot.. Protams, lidojot dienā ir 100% uzmanība un izklaide. Telefonu principā vairāk nedodu, jo no tā ir vairāk problēmu, nekā labuma. Mēs vienmēr lidostā iepērkam tos krāsainos žurnālus, kurus ikdienā nepērkam, un tā ir ļoti laba izklaide. Līdz kādiem diviem gadiem, tad jā, ēšana, grāmatiņas, kaut kas zīmējams. (arī jāseko līdzi, kamēr lasīju žurnālu, tikmēr visa siena bija apzīmēta, labi, ka nonāca nost ar mitro salveti). Iešana uz WC ideāls laika pavadīšanas veids. 😊 Par ratiem, mums pirmajā lidojumā, lidostas darbinieks ieteica ratus labi iepakot (pārsvarā visas kompānijas dod plēves ratiem) un notīt ar skoču. Diemžēl, ratus met, un neko nepadarīsi, esmu redzējusi kā nolauž citiem ratiem riteni.. Mums vienreiz arī rati bija stipri apskādēti, un bet detaļas vismaz plēve bija noturejusi vietā. Tas pats ar autobeņķiem, ja īrējam auto, tad sazinos ar kompāniju pasakot konkrēti savas vēlmes. Piedzīvoti arī sadauzīti autobeņķi pēc lidojuma.
  (putuplasta daļas zem auduma) Un jā, it kā lietussarga tipa rati ir vieglāki, ir valstis, kur ir ok ņem līdzi arī lielākos ratus, jo tie ir ērtāki gan stumšanas ziņā, gan bērniem sēdēšana ērtāka un komfortablāka. Par knupjiem, noteikti iesaku paņemt līdzi rezerves (atkarīgs no ceļojuma ilguma). Citādāk, vienreizējas pusi dienas pavadījām meklējot attiecīgo knupi par kuru krietni parmaksājam. Es vienmēr ņēmu līdz pamperus, jo bērniem dupši bija jūtīgi, kuri katri nederēja. Toties neiespringstu ar lielu garderobi, jo vienmēr varēs kas trūkst nopirkt. Drēbes sašķiroju pa komplektiem, rēķinoties, ka var būt lietus, silts, aukstāks laiks. Apdrošināšana ir, manuprāt, obligāta, tiesa Eiropā pietiekami ir ar Evak, bet forši apdrošināšanāt bagāžu. Starp citu, reti kura kompānija piedāvā apdrošināšanāt ratus. Mums vienreiz tie atnāca nākošajā dienā pēc lidojuma..

  Like

  1. Sveika!
   Tik maziņiem vairāk noderēs slings, par kuriem vairāk noteikti varēs pastāstīt manislingi.lv, jo ergosomu var izmantot tikai no brīža, kad bērniņš pats tur galviņu (ir gan speciāls zīdaiņu ieliktnis, bet esmu skeptiska pret tā izmantošanu).

   Like

 4. Atpakaļ ziņojums: Vegāni ceļo! – vegkid
 5. Aiga, paldies par noderīgu info! 100% pārliecināta, ka kādi jaunie vecāki, kuri šaubās, vai vērts lidot ar mazo jeb tomēr atteikties, sapratīs, ka lidot ar bērnu var un pat vajag 🙂 Noteikti apstiprinu to, ka lidmašīnā pie rokas bagāžas var ņemt ūdeni tilpumā lielākā par atļautajiem 100ml ( parasti ar bērnu, ienesu lidmašīnā 2x 0,5l ūdens pudeles jebkurā no Eiropas lidostām) + padoms-papildinājums – obligāti turēt somiņā dezinfekcijas šķidrumu, jo lidmašīna ir dažādu baktēriju meeting point, līdz ko gan pieaugušajiem un noteikti mazajiem katras 20-30 minūtes es vienmēr iesaku taisīt roku dezinfekciju, lai nesabojātu sev atvaļinājumu ar kādu rota vīrusu jau pašā sākumā. Arī ļoti labs padoms par auto sēdeklīti – nekad nebiju iedomājusies, ka ratu vietā var paņemt auto sēdekli – dažreiz tā ir vieglāk un izdevīgāk. Man ir jautājums par bērna ēdienu – rudenī mēs plānojam atvaļinājumu pie Sarkanās jūras ( vēl šaubāmies starp šiem https://www.novatours.lv/atputas-celojumi/egipte ) – jaunākajam dēlam būs 10 mēneši, mēs dzīvosim AI viesnīcā, līdz ko jautājums par bērnu pārtiku – vai būs iespēja Ēģiptē uz vietas nopirkt kādus bērnu biezenīšu jeb labāk no Rīgas čemodānā salikt nedēļas iztikas minimumu? Kādam ir bijusi pieredze?

  Like

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: