Gongu meditācija

Gada sākums visiem ir tāds mērķu un vērtību apzināšanās laiks. Kāds pieraksta, kāds tikai domās pārcilā, kādam prasās kādu apzinātu praksi, kas palīdz noskaņoties jaunam dzīves posmam. Es šo gadu iesāku ar kādu iepriekš nebaudītu meditācijas veidu, kas ieskauj ķermeni gonga skaņu vibrācijās. 

gongu meditācija

KAS TAS IR

Gongu meditācija ir sens skaņas terapijas veids no Āzijas. Tā veicina labsajūtu un sevis apzināšanos caur vibrāciju. Kā zināms cilvēka ķermenis lielā mērā (tie procenti dažādos resursos uzrādās dažādi) sastāv no ūdens, ko gongu skaņas iekustina. Šajā meditācijā ļoti svarīgs nodoms, jo tās laikā notiek enerģiju sakārtošana. Skaņu viļņu iedarbībā tiek panākta dziļa organisma relaksācija, fiziskais ķermenis un dvēsele harmonizējas, mostas organisma iekšējās enerģijas.

Vairāk par gongu meditācijām vari lasīt šajā Delfi rakstā.

Gong-Sound-Bath
Foto no google aptuvenam ieskatam, kā izskatās process, jo pati nekādus foto neuzņēmu, tikai baudīju procesu

MANA PIEREDZE

Tipiski sev pirms došanās uz meditāciju izlasīju, kas tas ir un youtube paklausījos gongu skaņu playlisti, jo nu nedod Dies’ ļauties nezināmajam, vai ne? Lielākais satraukums – kā neaizmigt. Gribās izbaudīt visu pieredzi no sākuma līdz beigām un neiztērēt laiku miegā. Bet varbūt tieši miegā būtu visdziļākā relaksācija un izdotos redzēt kādu zīmīgu sapni? Daudz jautājumu – kā vajag, kā labāk, kā pareizāk, bet nu tā kā pēcpusdienas defaultā ir mans miegainais laiks, izlemju par labu kafijai pirms pasākuma. Vēlāk saprotu, ka tā bija kļūda, bet līdz tam vēl nonāksim.

Ierodos precīzi laikā, kas tomēr izrādās par vēlu, jo telpa jau gandrīz pilnībā aizpildīta. Pēdējos brīvos paklājiņus izķer strauji, tāpēc steigšus ieņemu vietu otrajā rindā. Meditācija notiek omulīgajās Mandala Yoga studijas telpās. Mani pārsteidza instrumentu skaits, biju iztēlojusies vienu gongu un vienu trauku, kas radīs monotonas skaņas, taču to bija daudz un ar šo arsenālu bija skaidrs, ka sagaida orķestra cienīga skaņu simfonija. 

Sākam ar nelielu sarunu, kas iedrošina justies brīvi un uzreiz dzirdu atslēgas vārdus “krākšana ir kompliments”. Tas atbrīvo no spriedzes par aizmigšanu. Tātad to var un tas nav nekas ārkārtējs. Interesanti, ka meditācijas vadītāja man pēc frizūras atgādina manu mammu, tāpēc kaut kā zemapziņā automātiski uzticos. Pēc tam mēs katrs izvelkam pa eņģeļu kārtij, kas vienā bildē un vārdā iezīmēja mūsu gada uzdevumus. Varat ticēt vai ne, bet manējā bija ļoti precīza un zīmīga, lai gan ne visai patīkama. Bet man ir skaidrs, kāpēc šis gads būs jāsaista ar šo vērtību un tas galvenais.

evita sarma
Foto: no Evitas Sarmas privātā arhīva. Šeit redzama privāta gongu masāža

Tam seko iekārtošanās guļus pozīcijā un sasegšanās. Tiek izslēgtas gaismas un paliekam maigā tumsā, ko neuzkrītoši izgaismo sveces liesma pie gongiem un ielas apgaismojums aiz logiem. Lai labāk noskaņotos, sakopotu domas un atslābinātos no dienas skrējiena, sākām ar vadītu meditāciju. Šis ir brīdis, kad sajūtu kofeīnu riņķojam pa asinsriti un saprotu, ka tik viegli ar to haosu galvā neies. Kaitinoši knosos un nevaru iekārtoties, nespēju koncentrēties uz vienu domu, tās bardakā nomaina viena otru un es dusmojos uz sevi par sevis pārstimulēšanu pirms relaksācijas. Cik stulba doma. Atceros izvilkto kārti un palaižu šo vainas sajūtu vaļā.

Tad sākās gongu un dziedinošo trauku skaņu terapija. Uzmanīgi klausos un baudu skaņas. Manā iztēlē tieši tā izklausās kosmoss. Uzreiz varu teikt, ka ieraksti, ko iepriekš klausījos nav ne tuvu salīdzināmi ar klātienē dzirdamo un pats svarīgākais – jūtamo. Gongu skaņa tiešām vibrē viscaur ķermenim un pārņem it kā no ārpuses uz iekšieni. Vizuāli redzu sevi ienirušu viļņainā ūdenī ar gaismu virspusē, bet nevaru saprast, vai tie nav mana prāta centieni piešķirt skaņai bildi. Un vai gaisma nav tikai sveces gaisma, kas laužas cauri plakstiņiem? Šo ainu gan ik pa laikam pārtrauc manas haotiskās domas. No sērijas, ko tik visu nevajadzētu paspēt padomāt un palūgt, ja jau te esmu atnākusi pavibrēt ar kosmosu uz viena viļņa. Bet grūti līdz galam to domu noturēt, ik pa laikam tomēr atkal aizpeldu skaņu viļņos.

maxresdefault
Foto: Google

Pēc kāda laika sāk tirpt kājas un rokas. Tā kā mūs brīdināja par neparastām fiziskām sajūtām, pieņemu sajūtu un cenšos tai nepievērst lieku uzmanību. Bet nesanāk. Man vispār ļoti nepatīk gulēt uz muguras, tāpēc pārveļos uz sava ērtā sāna un iekūņojos embrija pozā. Tagad, kad man beidzot ir patiešām ērti, šķiet, arī it kā iemiegu. Ar uzsvaru uz it kā. Joprojām dzirdu skaņas, gluži kā sapņojot reizēm apkārtējie trokšņi ielaužas sapņos. Nesapņoju, bet beidzot arī vairs nekārtoju savas plānveida domas, tikai plūstu. Elpa kļuvusi mierīgāka un kafija arī vairs nedanco pa iekšām.

Šo vieglo mieru pārtrauc uzmundrinošu vēja zvanu skaņas (tas ir mans minējums, jo neredzēju, pēc skaņas atgādināja). Aizmigušie mostas, relaksētie saknosās un visi vienojamies saulainā un patiešām pozitīvā meditācijā. Izstaipamies un pamazām atveram acis. Kad manas domas jau pamazām viltīgi klīst turpmāko vakara plānu virzienā, mums atgādina pārdomāt, kā jūtamies un kas mainījies sajūtās. Visi dzeram tēju un pārrunājam pieredzēto. Man ir ļoti interesanti klausīties, cik dažādi esam jutušies.

Es pati jutos tā… viegli. Silti, mierā, viegli. Negribu teikt, ka varu lepoties ar prasmīgu domu un sajūtu pārvaldīšanu, bet kaut kādā savā kosmosā es notiekti palidinājos. Bet nevienā brīdī arī neloloju ilūzijas, ka ar pirmo reizi aizlidošu nenormālos augstumos. Skaidrs ir viens, es noteikti gribētu to atkārtot un pieredze šķita ļoti īpaša un ne ar ko citu nesalīdzināma.

IMG_4830
Evita Sarma, meditācijas vadītāja

Sarunas fragments ar Gongu meditācijas vadītāju Evitu Sarmu:

  • Vai miegs ir vēlams vai tieši pretēji – traucē?
  • Katru reizi ir citādi. Var gulēt, var negulēt. Gongu naktīs mērķis ir, lai cilvēki izguļās, tomēr ne vienmēr tā notiek. Man pašai personīgi labākais un šausmīgākais miegs ir noticis tieši šajās naktīs. To nevar saprogrammēt. Ir kas nāk ar domu gulēt un tā arī neaizmieg un citi, kuri apņemās intensīvi strādāt ar sevi, bet pirmie aizmieg un noguļ visu. Un tas miegs jau arī nav tāds miegs parastais, bet tāds kā starpstāvoklis. Galvenais ir nodoms un tas pats nokoriģē, kas ir veiksmīgākais ceļš tā sasniegšanai.
  • Vai var nākt ar jebkādu mērķi? Kas ir jautājumi, kurus labāk risināt ar gongu palīdzību?
  • Mērķis var būt kāds vien vēlies. Kaut vai tikai izgulēties. Var gribēt papildus enerģiju konkrētam projektam. Var būt kaut 10 mērķi. Taču ir arī nodoms, kas ir nepareizs. Ir jānāk strādāt tikai ar sevi! Nedrīkst neko gribēt no citiem, pieprasīt vai gaidīt, lai kāds cits kaut ko saprot, sajūt vai izdara. Jāvēlas pārmaiņas no savas pozīcijas, bez centieniem ietekmēt citu gribu.
  • Cik liela ir kolektīva nozīme? Vai cilvēku skaits grupā ietekmē meditācijas pieredzi?
  • Grupās daudziem mēdz rādīties līdzīgi tēli. Bonuss meditējot grupā – ja kāds pārvar bailes vai izdara lielu darbu, tad daļēji viņš ar šī darba procentu konkrētajā jomā padalās arī ar citiem. Ir kaut kāds optimālais minimums, taču pārāk lielā barā arī var būt par daudz. Pieredze kļūst pilnīgāka. Individuāli arī katrs tomēr dzirdam pa savam. Kādam ir skaņas kas traucē, citam tās ir patīkamas. Tad ir stāsts par sevis pieņemšanu, sajušanu, saklausīšanu.
  • Cik lielā mērā skaņdarbs ir plānots? Vai tā drīzāk ir improvizācija? Un kā atšķirās sajūtas no klausītāja un spēlētāja pozīcijas?
  • Protams, laika gaitā ir izveidojusies kaut kāda sistēma, kā es spēlēju. Bet katru reizi ir citādi un pat ja es tagad nospēlētu to pašu, jūs visi dzirdētu citas skaņas. Spēju sajust, kas katrā reizē ir vajadzīgs, kas ne. Piemēram, šodien biju paņēmusi līdzi bungas un stabuli, bet beigās neizmantoju. Es spēlējot neatļaujos strādāt ar sevi, tā ir pavisam cita pieredze. Spēlējot ir uzdevums darīt to citiem cilvēkiem. Būiski, lai spēlēšanas laikā es koncentrējos procesam nevis domāju, kā mājās mizošu kartupeļus. Kā arī ļoti svarīgi beigās tomēr iziet cauri un saprast, ko sajutām. Zinu, ka ne visi tam atvēl laiku, bet, manuprāt, tas ir pats vērtīgākais. Šī apzināšanās pēc tam, šī pauze pēc pieredzes, pirms aizskrienam atpakaļ nemaz nesapratuši, kas vispār tikko notika.
IMG_4643 (1)
Evita Sarma

Evitas vadītās meditācijas notiek daudzviet Latvijā, aptuveni reizi mēnesī. Īpaši interesantas man šķiet gongu naktis, kas tiek rīkotas saulgriežu laikā. Tad meditētāji tiek aicināti pavadīt gongu skaņās visu nakti, vai nav fantastiski? Ceru apmeklēt kādu no tām un atgriezties gongu vibrācijās. Neatkarīgi no nodoma, vai vēlaties vienkārši atpūsties vai risināt kādus iekšējus jautājumus, iesaku pamēģināt šo maģisko pieredzi!

Sekot līdzi Gongu meditācijām vari šajā Facebook lapā

P.S. – kas interesanti, nākamajā dienā pēc meditācijas visas ķermeņa locītavas pārņēmušas spēcīgas sāpes. Nespēju sasaistīt šīs sāpes ar neko citu kā tikai meditāciju. Kaut kas man tur savibrējies. Vēl mēģinu iztulkot, ko tas varētu nozīmēt. Vai tās man ir kaut kādas problēmzonas varbūt? Katrā gadījumā šis garīgais piedzīvojums atgādināja par sevi ar intensīvu fizisku sajūtu. Bet nu jau sāpes pazudušas.

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.