Mani dzīvie rīti un dzirksteļu naktis

Šis sākās kā apraksts bildei par rītiem. Par manām attiecībām ar agriem rītiem, režīmu un ritmu. Bet tad aizdomājos (un aizrakstījos) arī par miegu, pamošanos, laiku un dzīvesprieku. Par visu kopā man tipiskās haotiskās pārdomās.

Es visu mūžu sevi esmu pieskaitījusi pūcēm nevis cīruļiem. Kaut kur saklausījos, ka tā esot pēcpusdienā dzimušajiem. It kā atbilst. Kā tāds vampīrs – atdzīvojos naktīs un tikai pēc pusnakts parasti atveras manas radošās čakras. Un vēl tagad ir tā, ka vislabāk rakstās un skaļāk domājās tad, kad beidzot pārējā pasaule apklust. Arī šo es rakstu nakts vidū.

Pusaudžu gados regulāri gāju gulēt tā ap rīta gaismu un cēlos, cik nu vēlu iespējams. Skolas biedri varēs apstiprināt, ka rīta stundās parādījos reti. Bet pēdējos pāris gados esmu iemācījusies rītu prieku. Es mīlu laicīgi pamosties. Un tagad, kad ir režīms ar konkrētu bērnu dārza laiku, kas piespiež neatlikt modinātāju, šis rītu prieks man tiek regulāri. Gadus desmit atpakaļ, ja kāds man apgalvotu, ka reiz tā teikšu… Domātu, ka nojūdzies. Tajā laikā viss, par ko sapņoju bija brīvība. Gribēju ritmu, kurā varu brīvi plūst un pati visu lemt. Dabūju arī. Kā vienmēr, kad gana stipri gribu un lūdzu. Varēju celties un velties laukā no gultas kaut vakarā, ka tik darbiņš padarīts. Bet tādai gaisīgai dvēselei drīz vien savā brīvā uguņošanā sanāk sadegt. Kā tādā nekontrolētā kūlas ugunsgrēkā viss aiziet pa pieskari. Lai cik greizi tas varētu šķist – kaut kāds rāmis laimei ir vajadzīgs. Vajag brīvību, bet ar skaidrām robežām. Un tā, kad bija izgulēts viss pasaules miegs, es sapratu, ka gribu tos rītus. Gribu dzīvot un piedzīvot dzīvi nevis nogulēt to. Gribu dienas troksni un nakts mieru.
Ir tik daudz jaudas un enerģijas no saullēkta gaismas vien, no tās sasinhronizēšanās ar dabas ritmu, jo kas gan cits mēs esam, ja ne daļa no tās. Eju pa saulei nevis pret. Lai gan… Pret mēnesi man arī patīk pagaudot, to no manis neizskaust. Sieviete, kas sieviete, vilcene, kas vilcene, naktsputns, kas naktsputns.
Un vēl šai rītu mīlestībai ik pa laikam pievienojas kustība un tad vispār rauj jumtu nost, cik ķermenis jūtas dzīvs. Vai tas ir skrējiens, treniņš vai izstaipīšanās uz jogas paklājiņa, vienalga. Jebkas, kas izkustina eņģes un liek sirdij pukstēt straujāk pēc miega pozīcijas, tāāā uzmundrina miesu, ka gars vēl ilgi priekā dejo. Un smadzenes strādā tādā turbo režīmā kā neviena kafija nemāk iedarbināt. Pēc rīta treniņa uz darbu gribās doties vieglā galopa solī dungojot kādu cheesy popsi.
Visvieglāk, protams, ir pavasaros un vasarās, kad rīti ir gaiši, koši un silti. Kad daba pati sauc laukā spēlēties. Un ceļojumos. Tik viegli ir pamosties agri ceļojumā. Jo tur Tu apzinies, cik limitēts laiks Tev ir baudīšanai. Gribās visu paspēt pieredzēt, negribas nogulēt, bet maksimāli izbaudīt. Patiesībā jau šo apziņu vajadzētu paņemt līdzi ikdienā. Katrā dienā un pelēkā, aukstā novembra rītā arī. Ka mūsu laiks nav bezgalīgs un ka mums vēl tik daudz ir jāpaspēj. Es jau simtiem reižu esmu teikusi, bet atkārtošos atkal – ja man būtu jāizvēlās kāda superspēja, tā būtu nekad negulēt. Nenogurt un netērēt laiku lieki. Gribētu visas tās 24 diennakts stundas izmantot.
Bet, kamēr par šādu superspēju varu tikai pasapņot, baudīšu savus dzīvos rītus un šad tad padzirksteļošu naktīs.
Kad uguņojat jūs? Jūs ticat, ka mums jāiekļaujas dabas ritmos, lai justos labi un jaudīgi? Vai tomēr katram ir savs jaudas laiks? Kādam motoru darbina saule, kādam mēness? Vai kādam maz ir sajūta, ka stundu diennaktī pietiek vai pat ir par daudz? Vai tomēr mums visiem pietrūkst laika un sapņojam par mūžību? Par bezgalīgu laiku pilnu iespējām un jauniem sākumiem?

Viena doma par “Mani dzīvie rīti un dzirksteļu naktis

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.